Past Anchor Award Recipients

 


2015
Kevin Grant ’82, M’86
Mark Greenberg 71
Louise Earle Loomis M78
Claire M. Pryor 84


2014

Alisa B. Coleman 83
Judith G. McElhone ’88, M’94
Edward F. Peltier 68
Erik Wexler A’83, ’85, M’87

2013
Pedro Bermudez, Jr. ’07 (A&S)
Morris L. Jackson ’72, M’73 (ENHP)
Salvatore D. Lopes ’71 (BARNEY)
Robert E. Petcove A’89 (HILLYER), ’91 (BARNEY)
Daniel P. Purushotham M’75 (BARNEY)
Amy Zuchowski Weiner ’03 (A&S)

2012
Victoria J. Breitel Cerami ’81 (CETA)
Annie Garcia Kaplan ’79 (A&S), M’81 (BARNEY), D’97 (ENHP)
Deborah Kline ’90 (HAS)
Ayn S. LaPlant ’76 (A&S), M’85 (BARNEY)
Douglas V. Riahi A’86 (HILLYER), ’88 (BARNEY)

2011
Javier D. Colon ’00 (HARTT)
David T. Dyson ’81 (HARTT)
Loretta E. Dyson M’71 (ENHP)
Daniel A. Hincks A’80, ’81 (A&S)
Annette R. Lemieux ’81 (HAS)
Nicolas W. Platt A’74 (HILLYER)
Cheryl-Ann Carotenuti Resha M’96, D’06 (ENHP)
Girish D. Rishi M’92 (BARNEY)
Marici Zuvic-Grajewski ’86 (CETA)

2010
Brian J. Bushwell ’89, P’14 (BARNEY)
Amid R. Capeci, Jr.’83 (HAS)
Kenneth R. Muskat ’94 (A&S)
Joseph A. Olzacki ’85 (A&S), ’86, M’94 (HARTT), D’01 (ENHP)
Deverell R. Smith ’00 (CETA)
Timothy L. Stella ’75 (HARTT)

2009
Kathleen M. Behrens ’85 (ENHP)
Mark R. Dion ’86 (HAS)
Rose M. Fichera-Eagen ’63, M’85 (BARNEY)
Walter S. Hauck III ’81 (CETA)
Gary E. Laplant ’75 (HARTT)
Stephen M. Mulready M’77 (BARNEY)
Kristin E. Muschett ’85 (A&S)
Kenneth A. Vecchione A’74 (HILLYER)

2008
Leonard C. Boyle ’80 (A&S)
Christopher Coutu M’03 (BARNEY)
Stephen A. Dalyai ’61 (WARD), A’09, ’13 (CETA)
Jason Damianos ’90 (BARNEY)
Aaron S. Gold A’03, ’03, (WARD), M’08 (BARNEY), D’12 (ENHP)
Simon C. Liu ’81 (HAS)
Kent E. McCarthy ’96 (A&S)
Matthew A. Plenk ’04 (HARTT)
O. James Purnell III A’69, P’02 (HILLYER)
Charles A. Seeman ’76, P’08 (BARNEY)
Shane P. Shanahan M’98 (HARTT)
Josephine Di Pietro Smith ’89 (ENHP)

2007
Dorothy Bosch Keller ’62 M’63 (HAS)
Sarah J. Ficca ’06 (HAS)
Lauren M. Zaccaro Larson ’06 (CETA)
Jarrod C. Moses A’89, ’91 (HILLYER)
Joseph F. Mulready, Jr. M’71 (HARTT)
Domenic J. Pompile ’99 (ENHP)
Ryszard J. Pryputniewicz ’72 (CETA)
Patricia Rissmeyer ’78 (ENHP)
Jeffrey D. Roseman A’80, ’82 (BARNEY)
Lon J. Seidman A’96, ’98 (A&S)
Robert B. Thomas M’92 (BARNEY)

2006
Reinaldo M. Amaral M’03 (BARNEY)
David I. Cohen A’82 (HILLYER)
Alison M. Duncan ’98 (A&S)
Bruce N. Elliott ’02 (ENHP)
Laurie A. Gonzalez ’90, M’95 (ENHP)
Sharon A. Greytak ’80 (HAS)
Amit S. Khandwala M’86 (BARNEY)
Matthew T. Murello ’93 (CETA)
Brent D. Robertson ’94 (HAS)
Emery A. Tapley ’69 (HARTT)

2005
Martin Bresnick ’67 (A&S)
Leslie D. Frank ’73 (CETA)
Marin Y. Ireland ’00 (HARTT)
Mark G. Kachur ’72 (BARNEY)
Paula A. Madrid M’99, D’01 (A&S)
Stacey J. McCann ’96, M’00 (ENHP)
Hadass L. Rubin ’84, M’03 (HAS)
Peter K. Schauer ’71, P’13 (A&S)
Charles F. Scholhamer M’02 (BARNEY)
Russell A. Shannon ’98 (CETA)
John C. Shaw A’74, P’08 (HILLYER)
Martin M. Shea ’68 (ENHP)
Raimi O. Slater ’94, M’96 (HAS)

 Make a Gift

Facebook  Twitter  LinkedIN  Instagram  YouTube